Hotel Ambassador

Hotel Ambassador

Hudba jako profese

Po příchodu Romů ze Slovenska vznikaly na českém území jednak nové romské kapely na základě kontaktu s romskými hudebníky z jiných míst, vedle toho ovšem fungovaly i kapely, které zde provozovaly hudbu ve stejném složení a stejným způsobem jako na Slovensku. V Praze též žili profesionální romští muzikanti, kteří sem jezdili ze Slovenska přímo za hraním a pro které byla hudba výhradním zdrojem jejich příjmu.

Stálé angažmá měla například kapela Viola vedená primášem Michalem Grundzou v Šumické vinárně u Národní třídy. V hotelu Ambassador na Václavském náměstí hrála s primášem Josefem Fečem kapela Roma štar. Ladislav Goral vzpomíná, že mezi další místa po Praze, kde romské kapely hrály, patřily např. restaurace U Železných vrat a Zlatá konvice na Praze 1 a na petřínském Nebozízku, dále také vinárna Na Paloučku a restaurace Koliba v Nuslích. Nejrůznější romské kapely působily i v jiných českých a moravských městech, během let se měnil jejich hudební styl, nástrojové obsazení a repertoár. V šedesátých letech se např. k tradičnějším cimbálovým muzikám přidávají bigbítové romské kapely s elektrifikovanými nástroji. V repertoáru se pak vedle lidových romských i neromských písní objevují i písně autorské. Některé z těchto kapel zachytila i Československá televize, v pořadu Rom hraje, zpívá, tančí (vysíláno 1971), věnovaném soutěži romských hudebních souborů pořádané Svazem Cikánů-Romů v roce 1970.

Texty o životě Romů v poválečné Praze by nevznikly bez spolupráce s romskými pamětníky z Prahy. Se všemi z nich jsme v průběhu několika měsíců nahrávali jejich vyprávění o historii jejich rodin, jejich příchodu do Prahy ze Slovenska a způsobu, jakým se v Praze v průběhu několika desítek let zabydlili. Těchto individuálních i společných setkávání se zúčastnili: Olga Fečová, Ladislav Goral, Monika Grundzová, Božena Virágová a další dvě pamětnice, které se rozhodly zůstat v anonymitě. Vyprávění probíhalo z drtivé většiny v romštině, která je pro tyto pamětníky jejich rodným jazykem. Všem jim děkujeme za důvěru a ochotu se s námi o svoje vzpomínky podělit. Věříme, že jejich vyprávění bude pro návštěvníky stránek stejně poutavé, jako bylo pro nás. Na realizaci rozhovorů a tvorbě textů se podíleli Romana Hudousková a Jan Ort, pod vedením Heleny Sadílkové (Seminář romistiky KSES FFUK – www.romistika.eu).
Autoři článku: Romana Hudousková, Jan Ort, Helena Sadílková
cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ