Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/htdocs/praha.mkc.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/www/htdocs/praha.mkc.cz/wp-content/plugins/wiloke-listgo-functionality/app/Register/RegisterWilokeSubmission.php on line 5

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/www/htdocs/praha.mkc.cz/wp-content/themes/listgo/admin/class.wiloke.php on line 476
Juliš – praha.mkc.cz
Juliš

Kavárna v hotelu Juliš na Václavském náměstí byla v Praze třicátých let atraktivní a výjimečná zejména svou architekturou a řešením prostoru. Václavské náměstí se po vzniku republiky rychle měnilo, přibývalo výškových budov, obchodních i hotelových provozů. Náměstí získávalo velkoměstský ráz, což majitele původního domu Karla Juliše vedlo k vybudování novostavby. Navrhl ji stejně jako celý hotel Pavel Janák v letech 1928–1933. Konstrukce běžná v soudobém americkém stavebnictví pro účely mrakodrapů se stala první stavbou tohoto druhu u nás.

Pavel Janák neomezil svůj návrh pouze na poschodí s kavárnou, jednalo se o podnik vskutku multifunkční, který mohl uspokojit i náročného návštěvníka, a to nejen hotelového hosta. Biograf v suterénu otevřel roku 1932, dvouetážový bar v suterénu v roce 1934 a stal se za dobu svého provozu vyhledávaným podnikem s možností tance. V roce 1937 získal bar dokonce otáčivý parket. Kavárna Juliš zrcadlí proměnu architektonického myšlení, ovšem i „moderního života“ v Praze.

Úmyslem Pavla Janáka se stal „celek, který by emancipoval od tradice neprostorovosti a uniformity pražských kaváren. Půdorysné a výškové rozčlenění má poskytnout příležitost pobytu zcela podle individuelního zájmu“.

Více o tématu:

Eva Bendová – Tomáš Dvořák – Šárka Kořínková, Pražské kavárny a jejich svět, Paseka, Praha 2008

Eva Bendová, Kavárenská architektura. Prostor kaváren v návrzích a realizacích architektury v Praze první poloviny 20. století, disertační práce, FF UK, v tisku.

Pavel Janák, Julišův dům v Praze, Styl XIX, 1934, s. 57

 

Stáhněte si Kavárenský fenomén Václavského náměstí.

Text Kavárenský fenomén Václavského náměstí byl publikován v č.1/2014 Věstníku Klubu za starou Prahu. Celá publikace je dostupná na stránkách Klubu za starou Prahu . Klubu za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje nepřetržitě ochraně památek v Praze.
Hlavní náplň činnosti Klubu je po celou dobu jeho existence v podstatě stejná: Klub sleduje proměny města, vyjadřuje se k jednotlivým přestavbám či novostavbám v Praze a v případě ohrožení památek nebo historické tváře města činí vše pro jejich záchranu.
Autorka článku: Eva Bendová
en_GB
cs_CZ pl_PL de_DE en_GB