Mozarteum

Mozarteum

Verein für musikalische Privataufführungen (Spolek pro soukromé provozování hudby)- Mozarteum

Mozarteum na pražském Novém městě s velkou koncertní síni pro 400 osob bylo postaveno roku 1913 pro hudebního nakladatele Mojmíra Urbánka. V letech 1933–38 zde působilo Divadlo D34 Emila Františka Buriana, později, za doby ČSSR, se zde nacházelo studio Supraphonu. V koncertním sále se mimo jiné konaly koncerty Spolku pro soukromé provozování hudby.

Významný spolek hudební avantgardy vznikl podle vzoru a takřka jako pobočka stejnojmenného spolku ve Vídni, založeného roku 1918 Arnoldem Schönbergem. Pražský spolek byl ve stálém kontaktu s Schönbergovým vídeňským spolkem, který také plánoval a realizoval pražské programy. Účinkující hudebníci byli většinou Schönbergovi studenti.

Účelem spolku, který měl na počátku 230 členů, bylo prostřednictvím koncertů posilovat porozumění moderní hudbě. Uspořádávaly se např. koncerty hudby Dariuse Milhauda, Aloise Háby a Maxe Regera. Spolek uváděl současnou hudbu bez ohledu na národnost skladatelů. Zvláštností spolku bylo, že koncerty nebyly veřejné a nebyla dovolena kritika v žádné podobě – ani recenze, ani potlesk na koncertech. Důvod zní dle prospektu spolku takto: „Představení je osvobozeno od korumpujícího vlivu veřejnosti. Členové nemají posuzovat. Bylo by naopak žádoucí odvykat ukvapenému hodnocení, za účelem dosažení hlavního cíle: poznání.“

Z finančních důvodů byl spolek roku 1924 rozpuštěn, vídeňský spolek přestal existovat již dříve.

Několika osobami byl pražský spolek propojen s Novým německým divadlem (Neues Deutsches Theater), především osobou svého předsedy, Alexandrem von Zemlinskym, hudebním ředitelem divadla. Dalšími členy představenstva, kteří působili v Německém divadle, byl Heinrich Jalowetz (dirigent) a po jeho odchodu roku 1923 Viktor Ullmann (sbormistr v Německém divadle).

Více o tématu:

Ivan Vojtěch: Die Konzerte des Prager Vereins. In: Schönbergs Verein für musikalische Privataufführungen, Musik-Konzepte 36 (ed. Heinz-Klaus Metzner a Rainer Riehn), München 1984, s. 115–118.

Sigrid Wiesmann: Schönbergs Verein für musikalische Privataufführungen in Prag. In: Prager Musikleben zu Beginn des 20. Jahrhunderts (Jahrbuch der Bohuslav Martinů-Stiftung 1996/1), Bern 2000.

 

Autorka článku: Martha Stellmacher

en_GB
cs_CZ pl_PL de_DE en_GB