Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /data/www/htdocs/praha.mkc.cz/wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/www/htdocs/praha.mkc.cz/wp-content/plugins/wiloke-listgo-functionality/app/Register/RegisterWilokeSubmission.php on line 5

Warning: session_start(): Cannot start session when headers already sent in /data/www/htdocs/praha.mkc.cz/wp-content/themes/listgo/admin/class.wiloke.php on line 476
Prager Presse – praha.mkc.cz

Prager Presse

Prager Presse

Pro noviny Prager Presse napsal k tématu česko-německých vzájemných vztahů článek „Nietzsche a Česi“ i překladatel Otokar Fischer. Tento autor pocházel z dvojjazyčné rodiny. Jeho vlastenecky založený český otec měl v Kolíně továrnu na olej a umělé hnojivo. Po otcově smrti se dvanáctiletý Fischer přestěhoval se svou německy mluvící matkou do Prahy, kde studoval germanistiku a romanistiku, mj. u Arnošta Krause a Augusta Sauera.

Jako překladatel pracoval s přirovnáními a aktualizacemi, věrný překlad se proměňoval v „měření sil s originálem“ (Josef Čermák). Mezi jeho aktivity patřily však nejen překlady|; stal se také profesorem na Karlově univerzitě, publikoval řadu esejí a působil jako dramaturg a herec v pražském Národním divadle. Ve 30. letech se angažoval též pro německé exulanty.

Fischer zemřel ve stejném dni, kdy německá Branná moc vpochodovala do Rakouska, 12. března 1938.

Dalším význačným redaktorem Prager Presse byl též Otto Pick. Zároveň byl členem poroty Československé státní ceny pro literaturu německého jazyka.

Pick překládal hry Františka Langera a Karla Čapka a otevíral jim tak cestu k mezinárodnímu věhlasu. Také v Prager Presse publikoval pravidelně české autory. Zabýval se mj. Otokarem Březinou, Janem Patrným a Josefem Svatoplukem Macharem, a také literaturou francouzskou a ruskou. Jeho kolega Pavel Eisner v něm spatřoval „prvního německého spisovatele, jehož tlumočnická a výkladová snaha o slovesnost Čechů dozrála v plán, v systém“.

Zastavení činnosti Prager Presse v prosinci 1938 pro Picka znamenalo jednoznačný signál. Odešel do londýnského exilu, v němž již r. 1940 zemřel.

Text je zkrácenou a upravenou verzí textů výstavních panelů výstavy Praha-Prag 1900-1945. Literaturstadt zweier Sprachen, vieler Mittler, kterou pořádal Adalbert Stifter Verein München.

 

Autor článku: Dr. Wolfgang Schwarz

en_GB
cs_CZ pl_PL de_DE en_GB