Praha sdílená a rozdělená narušuje pohled na Prahu jako město jednoho národa. Prahu představuje jako město, kde soužili česky a německy mluvící Pražané a Pražanky, jejichž často křehké identity nebyly vymezené pouze prostorem, ale jazykem, dobou, politickým kontextem, předsudky a stereotypy.
Kde se nacházely tyto hranice sdílení a rozdělení v každodenním životě města, jak pohyblivé byly a jak se zostřily v důsledku druhé světové války a holokaustu, přiblíží paměťová mapa a komentované procházky po Praze. Avšak ani po druhé světové válce se město nestalo statickým a homogenním. Po odsunu Němců přicházeli do Prahy noví obyvatelé. Byli mezi nimi i Romové ze Slovenska.
Projekt je otevřenou platformou. Podílí se na něm odborníci, studenti vysokých a středních škol z Čech i zahraničí. Na základě rozhovorů s pamětníky, výzkumů v archivech textových i audiovizuálních, společně skládají historickou mozaiku multikulturního soužití města. Spolupráce se zahraničními partnery z Vídně (Vienna Project), Berlína (Rejs e.V.), Mnichova (Adalbert Stifter Verein e.V.), Bratislavy (Nadácia Milana Šimečku) a Varšavy (Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”) dá nahlédnout do širších souvislostí historie města.
Podpora Prahy sdílené a rozdělené od Roberta a Marcii Popper.
Za finanční podporu programu Praha sdílená a rozdělená bychom rádi vyjádřili vděčnost Robertu a Marcie Popper ze San Franciska. Jejich dar nám umožňuje dále rozvíjet především vzdělávací aktivity, ve kterých propojujeme historii se současností a v nichž se zaměřujeme na témata rasismu a předsudků, jimž některé menšiny v České republice čelí. Neustále plánujeme nové tematické procházky s odborníky a také připravujeme workshop pro studenty středních škol o podobnostech a rozdílech ve vnímání uprchlíků z nacistického Německa ve 30. letech 20. století a současných uprchlíků.