Arco

Arco

Kavárnu Arco navštěvovala tehdejší studentka dívčího gymnásia Minerva Milena Jesenská. Zde také potkala svého budoucího manžela, se kterým se později přestěhovala do Vídně. Odtud začala brzy psát fejetony a články o módě pro české noviny. Jesenská byla první překladatelkou Franze Kafky do češtiny. Vedle něj překládala Jesenská také Heinricha Manna, Rosu Luxemburgovou a Franze Werfela. Kafkovy Dopisy Mileně (Briefe an Milena) jsou světoznámé.

Milena Jesenská byla česká vlastenka a celým svým srdcem podporovala rozvoj své země. Po rozvodu s Pollakem se vrátila do Prahy. Stala se redaktorkou Národních listů a avantgardistického týdeníku Pestrý týden.

Svým vzhledem a rozhodným vystupováním v politických a sociálních záležitostech ztělesňovala Jesenská ideál „moderní ženy“. Pohybovala se v okruhu umělecké skupiny Devětsil a r. 1927 se provdala za architekta Jaromíra Krejcara.

Po obsazení země německou Brannou mocí pomáhala při útěku politicky a rasově pronásledovaným. V listopadu 1939 byla zatčena a obviněna z velezrady, poslána do koncentračního tábora Ravensbrück, ve kterém r. 1944 po operaci ledvin zemřela.

Text je zkrácenou a upravenou verzí textů výstavních panelů výstavy Praha-Prag 1900-1945. Literaturstadt zweier Sprachen, vieler Mittler, kterou pořádal Adalbert Stifter Verein München.

cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ