Biograf Koruna

Biograf Koruna

Od 30. let 20. století byl na této adrese známý jídelní automat. 23.10.1914 zde bylo otevřeno kino. Promítaly se zde zejména detektivky s Ernstem Reicherem (v roli Stuarta Webbse), po roce 1918 uvádělo kino westerny a dobrodružné filmy. Občas se zde promítaly i hodnotné filmy, například Griffithův epos „Zrození národa“ či Chaplinův „Kid“. Biograf Koruna patřil k prvním zvukovým kinům v ČSR. 4. června 1934 byl v kině uveden první česky dabovaný film (americký film „Na stopě“). Od března roku 1936 fungovalo v Koruně kino aktualit, které od od 14.00 do 22.00 vysílalo týdeníky, reportáže, grotesky a kulturní snímky. Během druhé světové války bylo kino majitelům bratrům Koskům arizováno. V 50. letech zaniklo.

Text o biografu Koruna je založen na metodických listech “Václavské náměstí v perspektivách – Pracovní listy k výuce o historii a současnosti Václavského náměstí” autorů Terezy Rejškové a Milana Hese. Metodické listy jsou ke stažení na tomto odkazu.

 

Více o tématu:

Stáhněte si Kina na Václavském náměstí.

Text Kina na Václavském náměstí byl publikován v č.1/2014 Věstníku Klubu za starou Prahu. Celá publikace je dostupná na stránkách Klubu za starou Prahu . Klubu za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje nepřetržitě ochraně památek v Praze. Hlavní náplň činnosti Klubu je po celou dobu jeho existence v podstatě stejná: Klub sleduje proměny města, vyjadřuje se k jednotlivým přestavbám či novostavbám v Praze a v případě ohrožení památek nebo historické tváře města činí vše pro jejich záchranu.
Autor článku: Michael Polák
cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ