Banh-mi Makers

Banh-mi Makers

Tomáš

Ve Vietnamu, obdobně jako v jiných zemích jihovýchodní Asie, je obvyklé, že důležité události se plánují s ohledem na konstelaci hvězd. Znamení zvěrokruhu a kombinace šťastných čísel určují, zda bude nadcházející životní krok vykročením ke šťastné budoucnosti či naopak. Týká se to plánování svateb, narození dětí, nebo také zahájení podnikání. Když tedy Tomáš koncem roku 2015 otevíral se svou přítelkyní již druhé bistro, očekávalo se, že datum zahájení prodeje určí právě hvězdy.

Přinejmenším to očekávala jeho rodina a rodina jeho partnerky, kteří Tomášovi poskytli finanční prostředky potřebné na rekonstrukci prodejních prostor. To je ostatně další, mezi Vietnamci velmi rozšířený zvyk: tak jako v jiných ekonomikách, kde není rozvinutý bankovní sektor (jako např. ve Vietnamu), nebo v situaci, kdy jako cizinci mají ztížený přístup k produktům bankovního trhu v hostitelské zemi (jako např. Vietnamci v Česku), hledají finanční výpomoc především v širším okruhu příbuzných a známých. Takže když se Tomáš rozhodl, že s otevření svého nového bistra nebude čekat na den, který mu určí hvězdy, vzbudilo to v okruhu jeho blízkých značnou nevoli. Kdo by se také nebál, když by byla návratnost jeho finančních prostředků, takto ohrožena, že?

Tomáš ale již uvažuje jinak, než generace jeho rodičů. Ostruhy v podnikání získal ihned po maturitě, kdy začal pracovat u jednoho z největších českých obchodníků s ojetými auty. Původně jako manager, který měl mít na starosti vietnamské zákazníky, ale postupem času se ve firmě začal prosazovat stále víc. K podnikání v gastronomii ho přivedla jeho přítelkyně. Ve svém přístupu staví na svých kořenech, zároveň ale nechce, aby ho jeho původ v jakémkoliv směru spoutával, nebo omezoval. Nechce soupeřit pouze s ostatními Vietnamci podnikajícími v gastronomii. Chce být prostě v tom, co dělá, obecně jeden z nejlepších. Což v jeho případě znamená, být lepší než Češi. Úspěch navzdory konstelaci hvězd je zdrojem Tomášovy sebeúcty.

 

Autoři článku: 

pl_PL
cs_CZ en_GB de_DE pl_PL