Der Deutsche Fußballclub Prag

Der Deutsche Fußballclub Prag

Periodprezent
ThemeGól

Německý fotbalový klub Praha (Der Deutsche Fußballclub Prag, DFC) vznikl roku 1896, v roce 1903 se stal vicemistrem Německa a později z něj vzešla řada hráčů československého národního mužstva. V důsledku mnichovské dohody však musel roku 1938 ukončit svou činnost. Později byl úředně rozpuštěn. Nacisté deportovali mnoho hráčů DFC židovského původu, někteří z nich padli za oběť holocaustu.

Po roce 1945 neexistovala možnost, jak klub obnovit. Tehdejší zvrat byl příliš zásadní.

V následujících desetiletích název klubu něco říkal pouze fotbalovým statistikům. Vzpomínka na něj zaznívala jen zřídka, vždy, když se připomínalo první německé mistrovství ve fotbale roku 1903. Günter Grass věnoval ve svém díle „Mé století“ povídku roku 1903 slavnému finále v Hamburku-Altoně. Německé fotbalovém muzeum v Dortmundu zahajuje úsek o německém mistrovství heslem „Praha téměř mistrem Německa“.

Roku 2014 rozpracovala německá „Initiative 1903“, navazující na tradici sportovního klubu VfB Leipzig, myšlenku zopakovat první německé finále. V září 2015 podlehl výběr pražských Němců a Čechů týmu Iniciativy na stadionu Aritma Praha stejným výsledkem 2:7 jako tehdy.

Tento historický zápas předznamenal i obnovení klubu. Slavnostní událost se odehrála 7. června 2016 v rámci školního muzikálu a oficiálně pak 1. července téhož roku. Krátce nato byl klub přijat do Českého fotbalového svazu, čímž se navrátil do pražské fotbalové rodiny.

 

Autor článku: Thomas Oellermann

pl_PL
cs_CZ en_GB de_DE pl_PL