V divadelní sezóně 1929-1930 získalo Osvobozené divadlo prostory v nově otevřeném paláci U Nováků (dnešní divadlo ABC). Sál měl kapacitu 880 diváků a moderní zázemí. Sezóna byla zahájena inscenací Líčení se odročuje. S krátkou přestávkou (sezóna 1935/36, kdy v reakci na veřejné skandalizování inscenace Kat a blázen hrálo pod názvem Spoutané divadlo v Rokoku), zde setrvalo až do ukončení své činnosti na podzim 1938.

Znovuotevření OD v divadle U Nováků přineslo i personální změny. Spolu s Honzlem z divadla odešli i dramaturg Vítězslav Nezval nebo scénárista Jindřich Štýrský.

Na přelomu 1929/1930 je představena hra Ostrov Dynamit – revue z tropického ostrova v Pacifiku. Domorodci jsou zde vykořisťování bílým kolonistou Thomasem Bathou a jeho čínským sluhou Wu-Fangem. Ti dva využili ostrovního jevu, na němž každých 50 let vybuchne sopka, jejíž výpary činí každého mírumilovným a láskyplným. Zloducha Bathu to však neovlivňuje, protože si v lese schovává plynovou masku. Batha však ztratí mapu, na níž je zakresleno, kde je maska ukryta … hra končí výbuchem a ze všech se stanou andělští altruisté.

Procházka vznikla v rámci projektu „Democracy on the Brink. Historical lessons from the late 1930s“, jenž je součástí programu Europe for Citizens financovaného Evropskou unií.

pl_PL
cs_CZ en_GB de_DE pl_PL