Ubytovaní žen a dětí po 15. 3. 1939 – Doreen Warriner
V důsledku mnichovské dohody uprchlo mnoho sudetoněmeckých odpůrců nacismu, sociální demokraté i komunisté, Češi a židé z pohraničních oblastí Československa do bezpečného vnitrozemí, především do Prahy. Sudetoněmeckým sociálním demokratům bylo jasné, že nacisté dříve či později dorazí i do Prahy. Z tohoto důvodu se za podpory britských dobrovolníků organizovala emigrace do bezpečných cílových zemí. K nim patřily zejména Švédsko, Velká Británie (s pozdějším pokračováním do Kanady), Norsko a Belgie.
Po 15. březnu 1939, kdy do Prahy přišla německá vojska, však ještě ve městě zůstávalo mnoho sudetoněmeckých uprchlíků. Jednalo se hlavně o ženy a děti, jejichž manželé a otcové už v cestě pokračovali. Britka Doreen Warriner, která se o uprchlíky starala, se pro ně snažila najít ubytování, což se jí po dlouhém hledání podařilo. Jedním z takových míst byl hotel U hvězdy v pražském Břevnově. Warriner se v následujících týdnech pokoušela umožnit vycestování i těmto zbylým uprchlíkům.
Procházka vznikla v rámci projektu „Democracy on the Brink. Historical lessons from the late 1930s“, jenž je součástí programu Europe for Citizens financovaného Evropskou unií.