Friedrich Stampfer

Téma: SoPaDe
Období: 1918–1945

Německý sociální demokrat a novinář Friedrich Stampfer bydlel od roku 1933 v dnešní Praze 2 na Albertově. Po studiu národního hospodářství a státovědy zahájil Friedrich Stampfer novinářskou kariéru redaktora u sociálnědemokratických novin Leipziger Volkszeitung. V roce 1916 odešel do Berlína, kde převzal funkci šéfredaktora centrálního orgánu německé sociální demokracie, deníku Vorwärts. Kromě toho byl i členem Říšského sněmu a od poloviny 20. let patřil do úzkého vedení strany. Stál tedy v první linii boje proti nacismu.

Po uchvácení moci nacisty Stampfer na jaře 1933 emigroval do Prahy, kde se rychle začlenil do sociálnědemokratických struktur a společně s dalšími sociálními demokraty založil exilové vedení strany. V pozici šéfredaktora etabloval noviny navazující na německý Vorwärts, týdeník Neuer Vorwärts, centrální orgán exilové sociální demokracie. Jako zatvrzelý antikomunista odmítal všechny návrhy na vytvoření koalice s levicí, ve vedení strany ale jeho postoj nenacházel pouze souhlasné reakce. Stampfer pokračoval ve funkci šéfredaktora Neuer Vorwärts také v letech 1938 až 1940 v Paříži, dokud neuprchl do New Yorku.

Tam nadále působil jako novinář a byl činný také v German Labour Delegation. Tři roky po konci války se Stampfer vrátil do západních okupačních zón a pracoval jako docent na Akademie der Arbeit (Akademii práce, spřízněné s odbory) ve Frankfurtu. Friedrich Stampfer zemřel v 83 letech v prosinci 1957 ve městě Kronberg im Taunus.

Historikové Swen Steinberg a Mike Schmeitzner o Friedrichu Stampferovi a novinách „Neuer Vorwärts“:

Autor článku: Lea Calmano

Galerie