Hrob Moritze Gröbeho

Období: 1850–1918

Moritz August Gröbe, uváděn také jako Mořic nebo Mauritius Groebe, (14. září 1828, Kahle u Nonneberku – 5. března 1891, Vršovice) byl německý podnikatel působící v Čechách.

Moritz Gröbe se jako mladý muž prosadil u stavební firmy Vojtěcha Lanny staršího v Českých Budějovicích. Tato společnost se specializovala na výstavbu mostů, náspů, jezů, zdymadel a železničních tratí. Díky své odbornosti a spolehlivosti získala mnoho zakázek. Později se firma přestěhovala do Prahy, kde Gröbe zpočátku působil jako prokurista. V roce 1869 se stal společníkem Tomáše Lanny, mladšího bratra Vojtěcha Lanny st. Následně se stal také společníkem firmy A. Lanna a J. Schebek. Gröbe sehrál ve společnosti významnou roli, zejména v době rozmachu železničního stavitelství, což výrazně přispělo k úspěchu společnosti. Jeho zapojení do těchto rozsáhlých projektů mu umožnilo nashromáždit značné bohatství. S tímto majetkem si splnil svůj sen o vytvoření „ráje na zemi“ výstavbou honosné vily s rozlehlým parkem, dnes známé jako Havlíčkovy sady nebo Grébovka.

Bohužel v roce 1881 Gröbeho postihla mozková mrtvice, po níž ochrnul a upoutal na invalidní vozík. Po jeho úmrtí byla v českých novinách zdůrazňována skutečnost, že si sice jako mecenáš a filantrop podporoval mnohé charitativní a kulturní instituce, ale pouze ty německé. Noviny „Národní politika“ to uváděly jako doklad o nepřátelství zemřelého vůči českému národu.

Další místa na téma "Německý evangelický hřbitov"