Atentát

Téma: Petr Ginz
Období: 1918–1945

27. V. 1942 (Středa)
Dopoledne ve škole. Mám dostat důtku od Beinkolese.
Odpoledne s Popperem na procházce.
Byl učiněn atentát pumou na SS Gruppenführera Heydricha. Proto byl nařízen výjimečný stav a lidé, kteří se ukáží dnes po 9 hodině a zítra před 6 hodinou a nezastaví se po první výzvě, budou zastřeleni. Vypisuje se odměna 10,000.000~K tomu, kdo vydá původce atentátu, a kdo o nich ví a neoznámí to, bude zastřelen s celou rodinou.

28. V. 1942 (Čtvrtek)
Dopoledne bylo hlášeno, že je p. Heydrich mimo nebezpečí života.
Odpoledne ve škole.
Večer bylo hlášeno tlampači, že bylo osm lidí zastřeleno pro přechovávání nehlášených lidí.
Mezi nimi i jeden sedmnáctiletý.

29. V. 1942 (Pátek)
Dopoledne ve škole. Odpoledne doma a venku.
Hledá se nějaký Valčík. Odměna 100.000~K.

 30. V. 1942 (Sobota)
Dopoledne s Popperem. Viděl jsem zas nějaký plakát, kde se hledá zas nějaký vrah. Odměna 10.000~K. Bylo za veřejné schválení atentátu zastřeleno 45 lidí. Hodili jsme Kohnerom do schránky časopis Die Wehrmacht, který dostává babička již delší čas zdarma. Pak Kohner myslil ovšem, že samozřejmě, [vždyť] přece Kohner, to je jistě nějaký Obrgermán, takže mu to Němci zdarma posílají. Příště to uděláme zase. Odpoledne doma.

31. V. 1942 (Neděle)
Dopoledne jsem dělal úlohy. Odpoledne všichni pod jatkami u vorů. Je jich tam pět. Odměna 10,000.000~K se zvyšuje přispěním protektorátní vlády ještě o 10,000.000. Tehdá to totiž vypsal vedoucí SS.

2. VI. 1942 (Úterý)
Dopoledne doma a ve městě, odpoledne ve škole.
Celá Libeň je uzavřená, něco se tam dělo, neboť někteří z Libně z naší třídy slyšeli, jak byl někdo postřelen, jak se díval z okna. Jezdily tam (u nich) vozy s německými vojáky a když se někdo (bylo asi v 5 h.) díval z okna, tak po něm bouchli. Všechny starší dívky z Libně byly odvedeny, vyprány jim vlasy a zase propuštěny. Hledá se nějaká blondina, která atentátníkům držela kolo.
Židé nesmějí k holičům.

3. VI. 1942 (Středa)
Dopoledne ve škole, odpoledne s Popperem.
V Berlíně byl učiněn atentát na výstavu Sovětský ráj a v blízkosti byli postříleni Židé. Ihned bylo 250 [Židů] popraveno, 250 [posláno] do koncentráku.

4. VI. 1942 (Čtvrtek)
Všude jsou prapory do půl žerdi nebo černé. Zemřel asi Heydrich.
Proto:
1. Jsme byli propuštěni dřív domů
2.V pátek nemusíme do školy
3.Bude se v pátek svolávat nový transport, který má v neděli nastoupit.
Ad 1, 2: budou snad průvody a demonstrace.
Odpoledne ve škole.

5. VI. 1942 (Pátek)
Zpráva o smrti SS Obergruppenführera Heydricha jest potvrzena. První stránka novin je celá zaplněna jeho obrazem v černém rámu. Židé nesmějí v sobotu od 15 hod. odpoledne do 8 hod. dopoledne v pondělí po Příkopech, Národní třídě, Václavském náměstí a [po] mnoha jiných místech.
Než si to pamatovat, budu radši sedět doma.

9. VI. 1942 (Úterý)
Odjel vlak s R. Heydrichem do Berlína, kde byl také dnes pochován. Proto musí být všude do polovice spuštěné či černé prapory. – Odpoledne bylo přijato mnoho nových žáků, mezi nimi i Harry Popper. Měli jsme němčinský test.
Dnes měli jet Kohnerovi, ale nevím, jestli jeli, neboť bylo svoláno 1200 [osob] na transport a jelo jich jen 1000.
Zbytek musí čekat na příště. Špatná strava na výstavišti.

13. VI. 1942 (Sobota)
Dopoledne doma, odpoledne u babičky.
U Kladna byl prý velký masakr. Byla tam nalezena tajná vysílačka a spousta střeliva. Proto byli všichni muži postříleni, ženy a děti odvedeny do koncentráků a vesnice (byla dost velká, přibližně 1000 čísel) zapálena. Požár byl prý z Bílé Hory vidět.
Když se sjížděli hasiči a chtěli hasit, tak na ně Němci stříleli.

17. VI. 1942 (Středa)
Dneškem končí lhůta, kdy se měl [vrah] Heydricha Reinharda přihlásit nebo být vydán. V Bráníce byl zastřelen nějaký německý voják a v Libni byli dva strážníci zastřeleni, když chtěli na někom legitimaci. Ten místo legitimace sáhl do kapsy a vytáhl odtamtud revolver a oba zastřelil. Byl však chycen a snad to je vrah R. Heydricha.

19. VI. 1942 (Pátek)
Dopoledne ve škole. Udělal jsem tah III. loterie. První cena 20~K připadla Milošovi Mautnerovi, jenž se jí vzdal ve prospěch Zinna.
Odpoledne na procházce.
Byli prý chyceni atentátníci v kostele Boromejském. Ukrýval je tam kaplan. Eva, když šla okolo, slyšela tam střelbu a viděla rozstřílená okna. Bylo zastřeleno zase 153 lidí.


Reinhard Heydrich byl zastupující říšský protektor Protektorátu Čechy a Morava. Na post nastoupil 28. 9. 1941. Ihned poté zavedl stanné právo a tvrdší perzekuci vůči Židům. Dne 27. 5. 1942 na něj byl v Praze-Libni spáchán atentát v rámci operace Anthropoid. Na následky zranění a pooperačních komplikací zemřel 4. 6. 1942. Již po atentátu došlo k mnoha popravám a represím vůči obyvatelstvu. Ostatně, ty popisuje i Petr ve svých zápiscích. Dne 13. 6. 1942 byly vypáleny a srovnány se zemí Lidice, lidičtí muži popraveni a ženy a děti odvezeny do koncentračních táborů. Dne 18. 6. 1942 byli vypátráni parašutisté, kteří vykonali nebo se podíleli na atentátu v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici (Petr píše o kostele Boromejském, protože kostel byl původně zasvěcen sv. Karlu Boromejskému. Název na kostel sv. Cyrila a Metoděje se změnil až v roce 1935, je tedy možné, že v době událostí se ještě nový název kostela nevžil.). Než aby se parašutisté vzdali, po několikahodinovém boji spáchali sebevraždu.


Zdroje: 
PRESSBURGER, Chava. Deník mého bratra. Zápisky Petra Ginze z let 1941-1942. Praha: Trigon, 2004.

Další místa na téma "Petr Ginz"