Petr Ginz
Petr Ginz byl chlapec ze smíšené česko-židovské rodiny narozený v Praze. Ve svých 14 letech, ostatně jako mnoho jiných dětí ze smíšených rodin, byl během války transportován do Terezína, kde strávil dva roky. Od svých 8 let se věnoval psaní básniček, povídek a románů. Vydával i studentské časopisy nebo časopis Vedem v Terezíně. Jeho zálibou bylo také malování a kreslení, zůstalo po něm přes dvěstě různých kreseb a maleb. Jeho život skončil v 16 letech v Osvětimi (z Terezína odjel 28. 9. 1944).
V jednom z modřanských starých domů bylo v roce 2003 nalezeno šest sešitů s rukopisy a kresbami Petra a mezi nimi i deník, který si psal od 19. 9. 1941 do 9. 8. 1942. Deníky poté získala jeho sestra Eva, dnes známá umělkyně tvořící pod jménem Chava Pressburger. Ta je vydala i se svými vzpomínkami na Petra a jinými materiály v knížce Deník mého bratra.
V Petrových zápiscích jsou zaznamenány nejen události z jeho soukromého života, zmiňuje i dobové události, popisuje vzrůstající perzekuce vůči Židům a postupné odjezdy svých blízkých a známých do Polska nebo Terezína. Z některých zápisků si také můžeme představit, jak vypadala tehdejší Praha. Příkladem může být báseň Vzpomínka na Prahu, kterou Petr napsal v Terezíně.
Hesla obsahují výběr zápisků z Petrova deníku, které popisují: jak vypadal tehdejší Rohanský ostrov, jak Petrova babička nastupovala do transportu, jaký sled událostí následoval po atentátu na zastupujícího protektora Reinharda Heydricha a nakonec Petrovu cestu na shromaždiště před Veletržním palácem.
Zdroje:
PRESSBURGER, Chava. Deník mého bratra. Zápisky Petra Ginze z let 1941-1942. Praha: Trigon, 2004.
Zaznamenané vzpomínky sestry Petra Evy Ginzové, nyní Chavy Pressburger.https://www.pametnaroda.cz/cs/pressburgerova-roz-ginzova-chava-eva-1930
Mohlo by Vás také zajímat
Pražská německá divadla
Rozdělení pražských divadel na české a německé je názorným příkladem toho, jak kulturní instituce ovlivňovalo etnické napětí.
Příběhy těch, co museli jít
Příběhy těch, co museli jít byl vzdělávací program několika Pražských škol, který organizovalo Multikulturní centrum Praha v letech 2019–2022 . Projekt se dotýkal řady témat z minulosti i ze současnosti a učil studenty a studentky dívat se na složité společenské problémy perspektivou různých aktérů.
Pražská kina a biografy
Praha byla v meziválečném období baštou biografů nejen v českých zemích, ale i v rámci celé Evropy.