Vrch Petřín
Vrch Petřín (Laurenziberg) začíná u schodů, které pražští Němci nazývali Věčné schody (Ewige Stiege; a do kterých přechází Vlašská ulice do stoupání). Výstup končí u rozhledny, která je 60 metrů vysoká a byla zhotovena v roce 1891 po vzoru pařížské Eiffelovy věže. Výstup na rozhlednu se vyplatí všem fanouškům Franze Kafka a jeho románu Proces, protože z vrcholku lze velmi dobře pozorovat celou cestu, kterou musel ujít na smrt odsouzený Josef K. Kafka sice při líčení této cesty jednotlivá místa přímo nepojmenovává, ale různé náznaky dávají velmi dobře tušit, kudy se Josef K. se svými dvěma průvodci musel ubírat. Lze tak předpokládat, že se museli vydat přes Karlův most, protože je v textu evidentně zmíněn pohled na Střelecký ostrov, kterého se člověku dostává právě jen z Karlova mostu. Dále pokračují Malou stranou kolem sborového velitelství rakousko-uherské armády (č. 15/258) a sídla policie, což naznačuje velké množství policistů, které míjí. Nakonec projdou Nerudovou ulicí a Úvozem ke Strahovskému klášteru; v té době za klášterem již skutečně končilo město a začínalo pole, jak se píše v textu. A vlastní poprava se pak odehrává u dnešního Strahovského stadionu, který je postaven na místě strahovského lomu.
Při popisu topografických reálií v této pasáži lze dobře pozorovat typický způsob Kafkovy literární práce – opět se tu kloubí skutečné a snové reálie a vše je navzájem propleteno. U strahovského lomu nebyl v té době žádný městský dům. Spíše se zdá pravděpodobné, že jej sem Kafka přenesl ze zahrady Kinských u opačného úpatí Petřínského vrchu, kde podle deníků víme, že občas chodíval na procházku. Případně mohl mít na mysli domy u stezky na Strahov, která vedla z druhé strany kopce (dnes ulice Pěší), u které skutečně několik domů v té době stálo.
Kafkovým Procesem se rovněž inspiroval Milan Kundera v románu Nesnesitelná lehkost bytí. Jedna z hlavních postav, Tereza, si zakáže žárlit na druhou z postav, Tomáše, i když jeho vlasy stále „voní cizím ženským klínem“, avšak nemůže se tomuto pocitu ubránit. Obrátí se tedy na Tomáše, aby jí pomohl, a ten jí posílá na Petřín, kde už má být „vše zařízeno“.
Procházka vznikla v rámci projektu „Democracy on the Brink. Historical lessons from the late 1930s“, jenž je součástí programu Europe for Citizens financovaného Evropskou unií.