Emerich Rath

Emerich Rath (1883–1962) byl německy mluvící sportovec z Prahy, který se vyznačoval úspěchy v nejrůznějších sportovních disciplínách.

Už jako dítě začal lyžovat, což byl tenkrát v Čechách ještě velmi mladý sport. Později hrál fotbal za Německý fotbalový klub (Deutscher Fußballclub Prag), zároveň ale i hokej za Německou společnost pro lední hokej (Deutsche Eishockey-Gesellschaft Prag). Po vojenské službě se intenzivně věnoval také lehké atletice, plavání, florbalu, kanoistice a rychlobruslení. Úspěchy se dostavily rychle, takže byl nominován na olympijské hry v roce 1908 za rakouský tým, kde absolvoval maraton, i na hry roku 1912 ve Stockholmu.

Zcela jiný sportovní výkon oslavil roku 1912, kdy se stal německým boxerským mistrem v těžké váze.

Do československých sportovních dějin se zapsal roku 1913, kdy se zúčastnil běžkařské padesátky v Krkonoších, kvůli zhoršujícímu počasí však ze závodu odstoupil, pak se však vydal spolu s ostatními hledat ztraceného Bohumila Hanče. Našli ho, zachránit už ho ale nemohli. Drama bylo zfilmováno roku 1956 pod názvem Synové hor.
V první světové válce Rath vedl výcvik lyžařských jednotek. Roku 1923 začal pracovat v obchodě se sportovním zbožím. Později si otevřel vlastní obchod v ulici Na Příkopech.

V roce 1924 pádloval 360 km po Seině na olympijské hry do Paříže, aby se setkal se zakladatelem moderní olympiády Pierrem de Coubertinem. Za německé okupace Rath nepřijal německé státní občanství. Roku 1948 se dostal do konfliktu s komunisty, kteří mu vyčítali amerikanismus. Kvůli finanční nouzi prodal zbytek sportovního zboží. Roku 1960 mu byla znemožněna cesta na kole na olympijské hry do Říma. Míst toho se ocitl v domově důchodců. Rath zemřel roku 1962 na infarkt.

Další místa na téma "Praha městem sportu, kde se setkávala řada kultur"