Praha městem sportu, kde se setkávala řada kultur
„Praha téměř německým mistrem,“ stojí v Německém muzeum fotbalu v Dortmundu. Titulek shrnuje jeden neuvěřitelný příběh z historie sportu, když se Německý fotbalový klub Praha (Deutscher Fusballclub Prag, DFC), jeden z nejsilnějších klubů české metropole, v roce 1903 dostal do finále mistrovství Německa v Hamburku-Altoně.
Praha byla až do roku 1945 městem početných menšin a mnoha kultur. Za Rakouska-Uherska Praha patřila k velkým centrům, přitahovala umělce, spisovatele a také sportovce z Čech i zahraničí. Při pražských sportovních událostech se utkávali Češi, Němci, židé, ale i Briti a další. Vznikaly různé sportovní kluby různých národů.
Pestrý sportovní svět Prahy přetrval i po roce 1918, po vzniku Československé republiky. Němečtí fotbalisté absolvovali řadu mezistátních utkání za národní mužstvo Československa a nesmazatelně se zapsali do české historie sportu.
Město sportu, v němž se setkávala řada kultur, zničila až nacistická okupace a holocaust. Nezvratnou tečku za celým tímto vývojem učinilo vysídlení Němců a vlny emigrace po roce 1938 a 1948.
Pražský sport se dočkal oživení až po nástupu svobody po roce 1989 a příchodu lidí z různých zemí. Roku 2016 tak nakonec opětovně vznikl i Německý fotbalový klub Praha (DFC), vicemistr Německa z roku 1903.
Autor: Thomas Oellermann
Překlady: Zuzana Schwarzová
Projekt podpořilo německé Spolkové ministerstvo vnitra.
Mohlo by Vás také zajímat
Praha jako útočiště uprchlíků před nacismem
Převzetí moci nacisty v Německu počátkem roku 1933 vyvolalo jednu z nejsilnějších uprchlických vln v Evropě 20. století.
Nový židovský hřbitov
Na pražském Novém židovském hřbitově spočívá celá řada významných osobností našich dějin, kultury, ale i průmyslu.
Pražská německá divadla
Rozdělení pražských divadel na české a německé je názorným příkladem toho, jak kulturní instituce ovlivňovalo etnické napětí.