Hermine Medelsky

Období: 1918–1945

Byla jednou z nejznámějších hereček pražského Nového německého divadla. V roce 1930 jako jediná německá herečka získala Státní cenu za dramatické umění. Státní cenu udělovalo Ministerstvo školství a osvěty za významné umělecké počiny v Československé republice.

Hermina Medelská se narodila ve Vídni v roce 1884. Již během studií získala nabídku angažmá v Berlínském divadle. V Berlíně si ji v roce 1905 všiml ředitel Německého divadla v Praze a nabídl jí angažmá, od té doby zde působila do roku 1932, kdy z důvodu nemoci musela divadlo opustit.

Hermina Medelsky v roce 1926 napsala krátký sloupek o svých hereckých začátcích a 25leté divadelní kariéře do pražských německých novin Prager Presse. Své pražské angažmá popsala následovně:

A nyní uplynulo 21 let a můj vztah s pražským publikem rozhodně nebyl a není politováníhodný. Od mých režisérů se mi dostalo velké umělecké podpory a přes obávaný „most“ mě převedli jemně a bezbolestně. Tuto etapu lze nejlépe popsat tak, že při rozdělování rolí vám místo „Rechy“ do rukou soucitně vtisknou „Daju“ a místo „Markétky“ „Marthu Schwerdtlein“, čehož jste se sice dlouho obávali, ale přesto je to nečekané. Chce to pořádnou dávku nadšení pro umění a lásky k divadlu, abyste se na to vnitřně naladili, a i v rámci úzce vymezených hranic našli prostor pro to nejlepší z vás. Mně však nedělalo potíže přejít na druhou stranu a bylo mi milejší, když se lidé divili: „Cože? Vy už hrajete Aase?“, než aby soucitně říkali: ona „pořád ještě hraje Markétku!“ O tom, že jsem si i v těchto rolích získala a udržela sympatie publika, svědčí mnoho upřímných a srdečných gratulací, které jsem obdržela u příležitosti svého jubilea.[1]

Zemřela na následky požáru, který vypukl v jejím vinohradském bytě v roce 1940. O úmrtí přinesly zprávu české i německé noviny.


[1] Prager Presse (15. 10. 1926), s. 3.

Zdroj karikatury: Letem světem (11.11.1931), s. 2.

Zprávy o úmrtí: Deutsche post für das Sudetenland (8. 5. 1940), s. 6. , Lidové noviny (8. 5. 1940), s. 3.