Hermine Medelsky

Období: 1918–1945

Byla jednou z nejznámějších hereček pražského Nového německého divadla. V roce 1930 jako jediná německá herečka získala Státní cenu za dramatické umění.Státní cenu udělovalo Ministerstvo školství a osvěty za významné umělecké počiny v Československé republice.

Hermina Medelská se narodila ve Vídni v roce 1884. Již během studií získala nabídku angažmá v Berlínském divadle. V Berlíně si ji v roce 1905 všiml ředitel Německého divadla v Praze a nabídl jí angažmá, od té doby zde působila do roku 1932, kdy z důvodu nemoci musela divadlo opustit.

Hermina Medelsky v roce 1926 napsala krátký sloupek o svých hereckých začátcích a 25leté divadelní kariéře do pražských německých novin Prager Presse. Své pražské angažmá popsala následovně:

A nyní uplynulo 21 let a můj vztah k pražskému publiku nebyl a není rozhodně politováníhodný. Moji režiséři mě umělecky podporovali a obávaným „Brüde“ mě provedli jemně a bezbolestně. Tuto etapu lze nejlépe popsat tak, že při přidělování rolí se člověk dlouho vnitřně děsí, ale potom nečekaně místo „Rechy“ dostane „Dáju“, místo „Gretchen“ dostane „Marthe Schwerdtlein“, soucitně vtisknutou do ruky. Chce to pořádnou dávku nadšení pro umění a lásky k divadlu, aby člověk takto změnil názor a ještě našel v těsnějších mezích prostor pro své nejlepší úmysly. Ale mně nedělalo potíže přejít na druhou stranu a raději jsem se nechala slyšet: „Cože, Vy už hrajete spíš Aase než Gretchen!“ Mnoho upřímných a srdečných gratulací, které jsem obdržela u příležitosti svého jubilea, svědčí o tom, že jsem si i v tomto oboru získala sympatie publika, a to jak nového, tak starého. [1]

Zemřela na následky požáru, který vypukl v jejím vinohradském bytě v roce 1940. O úmrtí přinesly zprávu české i německé noviny.


[1] Prager Presse (15. 10. 1926), s. 3.

Zdroj karikatury: Letem světem (11.11.1931), s. 2.

Zprávy o úmrtí: Deutsche post für das Sudetenland (8. 5. 1940), s. 6. , Lidové noviny (8. 5. 1940), s. 3.