Irene Kirpal a Franziska Blatny
Jednou z nejaktivnějších německých političek byla Irene Kirpal, které se podařilo obhájit poslanecký mandát za stranu Německé sociální demokracie ve všech meziválečných volbách, a strávila tak v politice 18 let. Narodila se v roce 1886 v Hořicích do úřednické židovské rodiny. Do sňatku pracovala jako vychovatelka, od roku 1912 se také věnovala omezené politické činnosti. V roce 1938 byly německé strany zrušeny v důsledku vzniku tzv. druhé republiky. Pozbyla poslanecký mandát a emigrovala do Velké Británie. V roce 1946 se vrátila do Československa, kde v Ústí nad Labem zemřela v roce 1977.
Irena Kirpal v prosinci roku 1920 přednesla v Národním shromáždění projev O péči o mládež, tělesné výchově dětí a potírání epidemií. V projevu konkrétně zmiňuje tuberkulózu, která byla v populaci značně rozšířenou nemocí, kritizovala nedostatečné financování lékařských zařízení a nemocnic, nedostatečnou podporu a vzdělávání nových ošetřovatelek. K tématu tělesné výchovy řekla:
Další političkou Německé sociální demokracie byla Franziska Blatny, ta byla zvolena ve třech za sebou jdoucích volbách a strávila v roli poslankyně patnáct let. Narodila se v roce 1873 do početné židovské rodiny, od 80. let žila v Karlových Varech, kde byla později i členkou zastupitelstva. V roce 1920 byla zvolena do Národního shromáždění. Pro svůj původ v roce 1939 emigrovala do Velké Británie, kde se aktivně věnovala politice. Po válce ji Edvard Beneš vyzval k návratu, Fanni však setrvala do své smrti ve Velké Británii.
[1] https://www.psp.cz/eknih/1920ns/ps/stenprot/030schuz/s030016.htm
D. Musilová: Z ženského pohledu. Poslankyně a senátorky Národního shromáždění Československé republiky 1918–1939. České Budějovice: Vlastimil Rada, 2007.
Zdroj vyobrazení:
Československo. Poslanecká sněmovna v II. volebním období. V Praze: [nákl. vl.], 1926, s. 99 a 123.
Na adrese Nekázanka 18 sídlil sekretariát Německé sociální demokracie.