Helena Tomanová-Weisová

V tomto domě žila před druhou světovou válkou Helena Scharffová (později Tomanová-Weisová).

Narodila se v roce 1917 do pražské německy hovořící rodiny, její maminka pocházela z francouzské části Švýcarska, otec učil francouzštinu na Karlově univerzitě.

Vystudovala německou konzervatoř a věnovala se především divadelnímu herectví, hrála i v několika filmech. V roce 1941 byl její první muž Otto Waldmann popraven za podezření z odbojové činnosti. Jí samotné se podařilo vyhnout transportu, přestože měla židovské kořeny. Sama se účastnila odboje a do konce války se skrývala. Po válce se opět věnovala herectví, ale již jako česká herečka pod pseudonymem Tomanová. Její druhý manžel Mikuláš Weis byl komunistickým režimem za účast po boku západních sil v bitvě o Tobruk umístěn do jáchymovských dolů. Z těchto důvodů ukončila na konci 50. let hereckou kariéru a stala se redaktorkou rakouského zahraničního vysílání Československého rozhlasu. V penzi, kam odešla po roce 1979, se věnovala překladatelství a následně i psaní. Po revoluci vyšlo několik jejích vzpomínkových knih. Zemřela v roce 2007 a je pohřbena na židovském hřbitově vedle svého druhého manžela a otce.

Audio ukázka:

Poslechněte si ukázku z pořadu rakouské sekce zahraničního vysílání Českého rozhlasu z roku 1960, kde Helena Tomanová-Weisová informuje posluchače o divadelním představení Devět klobouků pro Prahu (Neun Hüte für Prag) v Divadle Na zábradlí. Hlasatelka jmenuje hlavní představitele této scény: mima Ladislava Fialku, skladatele Vladimíra Vodičku, textaře Pavla Koptu a jednu z nejlepších pražských šansoniérek Ljubu Hermannovou. Představení Devět klobouků pro Prahu zavádí diváky do Prahy W. A. Mozarta, biedermeieru, prvorepublikových předměstí i tehdejší současnosti. Ljuba Hermannová pro vysílání zazpívala píseň z představení v němčině: Praha je Praha.


Zdroj fotografie: Česky rozhlas

Další místa na téma "Kudy chodili německy píšící spisovatelé a spisovatelky"