Pasáž U Stýblů (Alfa)

Pasáž U Stýblů (Alfa)

Palác U Stýblů byl na Václavském náměstí vystavěn v roce 1928 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem. Multifunkční objekt skýtal mnohá využití. V suterénu se nacházelo jedno z nejlépe vybavených kin v Praze, v pasáži sídlily obchody a restaurace a v prvním patře bylo možné navštívit proslulou taneční kavárnu Boulevard, později přejmenovanou na Alfa, podle které se později přejmenovala celá pasáž. Budova přistavěná v roce 1934 směrem k Františkánské zahradě sloužila dlouhá léta k divadelním účelům. V ní také od roku 1959 působil divadelní soubor Semafor. Dnes je zde však možné najít pouze obchody. Ve zbytku komplexu probíhá vleklá rekonstrukce.

Autorem textu je student Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK Michael Polák.

Text o Pasáži u Stýblů (Alfa) je založen na metodických listech “Václavské náměstí v perspektivách – Pracovní listy k výuce o historii a současnosti Václavského náměstí” autorů Terezy Rejškové a Milana Hese. Metodické listy jsou ke stažení na tomto odkazu.

Více o tématu:

Stáhněte si Kina na Václavském náměstí.

Text Kina na Václavském náměstí byl publikován v č.1/2014 Věstníku Klubu za starou Prahu. Celá publikace je dostupná na stránkách Klubu za starou Prahu . Klubu za starou Prahu je nepolitickým občanským sdružením, které se od svého vzniku v roce 1900 věnuje nepřetržitě ochraně památek v Praze. Hlavní náplň činnosti Klubu je po celou dobu jeho existence v podstatě stejná: Klub sleduje proměny města, vyjadřuje se k jednotlivým přestavbám či novostavbám v Praze a v případě ohrožení památek nebo historické tváře města činí vše pro jejich záchranu.
Autor článku: Michael Polák
cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ