Der Deutsche Fußballclub Prag

Der Deutsche Fußballclub Prag

Obdobísoučasnost
TémaGól

Roku 1896 vznikl z fotbalové sekce klubu Regatta Praha samostatný Německý fotbalový klub Praha (Der Deutsche Fußballclub Prag, DFC). Byl to klub pražských Němců, a především domovský klub německy mluvících židů v Praze.

Klub byl zakládajícím členem Německého fotbalového svazu a prvním prezidentem svazu se stal prezident DFC Ferdinand Hueppe.
Klub na sebe významně upozornil poprvé zápasem roku 1900, kdy poslal domů čerstvě založený Bayern Mnichov s porážkou 8:0. Roku 1903 se DFC zúčastnil prvního německého mistrovství ve fotbale a zlehka se propracoval až do finále v Hamburku-Altoně, kde podlehl klubu VfB Leipzig 2:7. Následně směl klub hrát pouze v Rakousku-Uhersku a patřil k nejsilnějším mužstvům habsburské monarchie.

Po vzniku Československé republiky klub hrál přednostně v soutěži Německého fotbalového svazu, účastnil se ale i nejvyšší československé ligy. V letech 1931 a 1933 se DFC stal amatérským mistrem ČSR. Celá řada hráčů DFC hrála v mezistátních zápasech za československý národní tým.

Od poloviny 30. let se německá menšina v Praze stále zjevněji ocitala pod vlivem nacistů. To znamenalo pro DFC se vysokým podílem židovských sportovců a funkcionářů velké ohrožení. Pár dní po mnichovské dohodě roku 1938 pak klub nakonec zastavil svou činnost. Znovu obnoven byl až roku 2016.

 

Autor článku: Thomas Oellermann

cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ