Paul Adler

Paul Adler

Paul Adler (narozen 4. dubna 1878 v Praze, Rakousko-Uhersko, zemřel 8. června 1946 ve Zbraslavi u Prahy) byl česko-rakouský spisovatel, novinář a překladatel.

Pocházel z židovské obchodnické rodiny a studoval na pražské Karlově univerzitě práva a ekonomii. Od roku 1903 několik let putoval po Evropě. Roku 1908 poznal ve Florencii svou pozdější ženu Annu Kühn. V roce 1911 se usadili v Berlíně. O rok později se přestěhovali do Zahradního města Hellerau.  Narukování do války se roku 1914 vyhnul díky lékařskému osvědčení. Na sklonku první světové války se aktivně zapojil do drážďanské listopadové revoluce a angažoval se pro Nezávislou sociálnědemokratickou stranu Německa (Unabhängige Sozialdemokratische Partei Deutschlands). Roku 1921 Adler odešel do Československa a pracoval pro pražský tisk, hned o dva roky později se ale vrátil zpět do Hellerau. Po útoku SA musel roku 1933 uprchnout do Československa. Zde – ochrnut po mrtvici – v úkrytu přežil holocaust. Zemřel roku 1946 po druhé mrtvici.

Hrob Paula Adlera

Procházka vznikla v rámci projektu „Democracy on the Brink. Historical lessons from the late 1930s“, jenž je součástí programu Europe for Citizens financovaného Evropskou unií.

cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ