Shromaždiště

Shromaždiště

Období1939-1945
TémaHolokaust

V dřevěných barácích Radiotrhu na Novém výstavišti Pražských vzorkových veletrhů bylo roku 1941 zřízeno shromaždiště židovských transportů. Lidé, kteří byli předvoláni do transportu, se museli dostavit s padesáti kilogramy svého majetku k bráně Nového výstaviště. Často tak Pražané mohli vidět dlouhý zástup lidí vedoucí od vstupní brány Nového výstaviště kolem Veletržního paláce až k Heřmanově ulici. Za branami Nového výstaviště lidé museli podepsat, že se vzdávají veškerého svého majetku, odevzdávali pojistné smlouvy, šperky, klíče od bytu. Naměstnáni byli do jednoho dřevěného baráku s betonovou podlahou, ve kterém zpravidla strávili tři dny, a nad ránem odcházeli Veletržní ulicí na nádraží Bubny. Zde nastupovali do osobních vlaků. Během druhé světové války tudy prošlo téměř padesát tisíc lidí.

Jedna z pamětnic, Marta Peková, vzpomíná, jak se svou malou dcerkou odcházela na shromaždiště:

Než jsem vkročila do vchodu Radiopaláce, ještě naposledy jsem se rozhlédla, abych se rozloučila s volností, i když už hodně sešněrovanou. A tu jsem zahlédla na protější straně ulice stát u zdi celou svou rodinu – maminku, tatínka, bratry i sestru: stáli tam jako živé sousoší, hleděli na nás a já věděla, že všichni pláčou. V tu chvíli se i mně vyhrnuly slzy z očí. Jaká ironie – já s Alenkou, kterou oplakávali, přežila, a z nich, kteří byli odvezeni pozdějšími transporty, se nevrátil nikdo!

Tento text vychází z materiálů shromážděných při přípravě vzdělávacího projektu Paměť města – prostorový průvodce po Praze 7, který realizuje obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha. Průvodce bude veřejnosti představen během jara roku 2015.

Obecně prospěšná společnost Památník Šoa Praha je iniciátorem přeměny nádraží Bubny na moderní prostor pro veřejný dialog o šoa v nás jako stigmatu dneška. V současnosti jsou jejími hlavními aktivitami realizace přestavby a vývoj scénáře stálé expozice budoucího PAMÁTNÍKU TICHA. Zároveň také pořádá výstavy a sezónní akce na podporu vzniku památníku a připravuje vzdělávací projekty.

www.bubny.org

cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ