Umělecká beseda na Malé Straně

Umělecká beseda na Malé Straně

V lednu 1927 se Osvobozené divadlo přesunulo na novou adresu, do malostranské Umělecké besedy.  Zde byla také pod hlavičkou Spolku bývalých žáků československého oddělení na francouzských lyceích uvedena v květnu 1927 premiéra jedné z nejslavnějších her osvobozeného divadla Vest Pocket Revue, v níž se prvně uvedla autorská dvojice Jiří Voskovec a Jan Werich.

„Vest Pocketka“ představovala poloamatérské představení s podomácku vyrobenými rekvizitami a maskami. Představení zaujalo takřka celou pražskou intelektuální a uměleckou smetánku. V+W, klauni s bíle napudrovanými tvářemi, se inspirovali slavným cirkusovým rodem Fratellini. Představení probíhalo částečně podle připraveného scénáře a částečně bylo improvizací. Na paškál si vzalo tradiční divadelní tvorbu, vystupování buržoazní společnosti a mnoho dalšího.

Praze bylo představeno něco dosud nevídaného. Ústředními postavami divadla se velmi záhy stala právě autorská dvojice V+W a jejich slovní klaunerie, karnevalová tradice, kabaretní středoevropské herectví, autorské komentáře, absurdní humor, moderní poezie, politické invektivy a politická satira.

Vedle režisérské dvojice Frejka, Honzl, si hry režírovali sami Voskovec s Werichem a často navrhovali i výpravu. Na scénografii se podílela řada významných českých umělců: Adolf Hoffmeister, Štýrský a Toyen, František Zelenka, Bedřich Feuerstein, František Muzika, Vítězslav Nezval.

V září 1928 se Osvobozené divadlo přestěhovalo z malostranského sálu do hotelu Adria na Václavské náměstí.

Procházka vznikla v rámci projektu „Democracy on the Brink. Historical lessons from the late 1930s“, jenž je součástí programu Europe for Citizens financovaného Evropskou unií.

 

Foto: Adam Fjury

cs_CZ
en_GB pl_PL de_DE cs_CZ